«Затверджено»
________________/___________
Івкова Катерина Анатоліївна,
студентка групи УР 5
Севастопольського міського гуманітарного університету
Керівник від бази практики: Моїсеєва Світлана Олегівна
Керівник від кафедри:
Попова Олена Анатоліївна
КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Тема
уроку: «Прислівник
як частина мови».
Урок
проведено 4.12 2012 року у 7-А класі Спеціалізованій школі № 3
Мета: поглибити
знання учнів про прислівник як самостійну незмінну частину мови, його
морфологічні ознаки, синтаксичну роль; формувати загальнопізнавальні вміння
знаходити прислівники в тексті.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
(формування мовної компетенції).
Методи і прийоми:
Методи організації сприйняття і засвоєння нового матеріалу
- Підготовка
учнів до сприйняття
нового матеріалу та організація їх уваги.
- Дослідження-характеристика
- Лінгвістична гра «Прислівник
за вами»
Методи формування мовних
умінь і навичок
Бліц-опитування
-
бесіда
-
рефлексія
Методи і прийоми розвитку мовленнєвих умінь і
навичок
|
Методи та прийоми контролю ЗУН
|
-
Диктант із завданням
Прийоми активізації навчально-пізнавальної діяльності
-
мікрофон
Підручник: Українська мова 7 клас / Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк. – К.:
Освiта, 2005. – С. 63-65.
Дидактичний матеріал: роздавальний
матеріал
Обладнання: картки настрою.
ПЕРЕЛІК ДОДАТКІВ
ДОДАТОК А
|
Оформлення дошки (заплановані записи)
|
ДОДАТОК Б
|
Оформлення сторінки учнівського зошита (проект)
|
|
|
СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА
УРОКУ
Етап уроку, складові
|
Методи й
прийоми навчання
|
Діяльність
учня.
Форми організації
|
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (2 хвилини)
|
||
·
Привітання, настрій на роботу
·
Створення психологічного настрою
|
Слово
Вчителя
Вправа "Хвилинка настрою"
|
Вітання із
Учителем
Визначення настрою
|
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ. ТЕМИ І ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ УРОКУ (3 хвилини)
|
||
·
Прогнозування теми
|
|
Висловлювання -
|
·
Оголошення теми учнем
|
|
Оголошення
|
|
|
|
|
|
|
·
Запис у зошит
|
Запис
|
Запис теми
|
III. ВІДНОВЛЕННЯ НАБУТИХ НА
ПОПЕРЕДНЬОМУ УРОЦІ ЗНАНЬ (АКТУАЛІЗАЦІЯ) (4 хвилини)
- Бліц-опитування Слово вчителя Відповіді учнів
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ
НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
(28 хвилин)
|
||
1. Сприйняття й
усвідомлення нового поняття «прислівник» (6 хвилин)
|
||
·
Сприйняття нового поняття
|
Мотивування
Інструктаж
Виконання завдання
Перевірка виконаного
Висновок
|
Робота в групах
– четвірках
|
·
Усвідомлення нового навчального матеріалу.
|
Робота з картками
Дослідження-характеристика
|
Шукання прислівників
|
·
Лінгвістична гра «Прислівник за вами»
|
Інструктаж
Виконання завдання
|
Участь у грі
Висновок
|
·
Диктант із завданням
|
Читання тексту
Виконання
|
Підбір прислівників
|
VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ
УРОКУ (5 хвилин)
|
||
|
|
|
·
Рефлексія
·
Мікрофон
·
Вправа Хвилинка настрою
|
Рефлексія
Мікрофон
Хвилинка настрою
|
Рефлексія
Мікрофон
Визначення настрою
|
V. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО
ЗАВДАННЯ (2 хвилин)
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
·
Запис домашнього завдання
|
Запис
|
Запис у щоденниках
|
VІ. ОЦІНЮВАННЯ (1 хвилина)
|
||
|
|
|
·
Оцінювання
|
Оцінювання
|
|
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (2
хвилини)
·
Привітання (Слово вчителя)
Створення
психологічного
настрою
(Слово вчителя)
Вправа
Хвилинка настрою
|
Ø
Підводьтеся, будь ласка,
давайте налаштуємося на роботу! Будь ласка, перевірте. Чи всі
підготувалися до уроку?
Ø
Я дуже рада вас привітати! Сідайте, будь ласка.
|
Так.
(всі разом)
|
Сьогодні
в нас буде звичайний урок,
Сьогодні
ми зробимо ще один крок
В країну
прекрасну, в країну чудову,
Що нас
так чекає й збагачує мову.
|
|
|
Отже, успіхів нам сьогодні. Сподіваюсь, що всі
будуть активні, уважні та старанні, щоб заробити собі гарні оцінки.
|
|
|
Сьогодні у нас з вами буде дуже цікава вправа - Оцінити своє самопочуття «тут і тепер»
(настрій, фізичний стан тощо) за
допомогою «кольоротесту». Для цього слід показати картку певного кольору,
який відображає Ваш стан на початку уроку. У цьому вам допоможуть експрес-картки
|
Учні показують картки
|
|
|
|
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ. ТЕМИ І ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ УРОКУ (3 хвилини)
Прогнозування теми
|
Ø
На минулих уроках ви говорили про дієприслівники, але
окрім них у мові існує інша частина мови. Давайте, спробуємо оголосити тему
сьогоднішнього уроку шляхом відкинення префіксу від минулої теми. Отже,
давайте, спробуємо.
|
|
|
|
|
|
|
|
Оголошення теми учнем
Слово
вчителя
Запис
у зошит
|
Хто стане вчителем і оголосить
тему нашого уроку?
Правильно, молодці, отже, темою уроку буде
Прислівник.
Будь ласка, розгорніть свої зошити і запишіть
сьогоднішнє число, класна робота і тему уроку.
–
|
Можлива відповідь учня (Відкинули
префікс і залишився прислівник).
Запис
теми
|
|
|
|
III.
ВІДНОВЛЕННЯ НАБУТИХ НА ПОПЕРЕДНЬОМУ УРОЦІ ЗНАНЬ
(АКТУАЛІЗАЦІЯ) (4 хвилини)
Бліц-опитування
|
С Сьогодні
на уроці ми дізнаємося багато чого нового та цікавого, але спочатку
перевіримо як добре ви пам'ятаєте вже вивчений матеріал.
- Отже, пригадаємо.
Зараз в нас буде бліц-опитування: я задаю питання, а ви швиденько
відповідаєте. Будьте дуже уважні і зосереджені. Почнемо:
Ø
Яка частина мови називається
дієприслівником?
Ø
Молодці.
Ø
Скажіть, будь ласка, чим виступають у
реченні дієприслівники?
|
(Дієприслівник — це незмінна форма
дієслова, яка називає другорядну дію порівняно з основною дією того самого
предмета).
(Дієприслівник у реченні виступає обставиною)
|
|
|
|
|
|
|
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО
МАТЕРІАЛУ
(28 хвилин)
Сприйняття і усвідомлення нового
поняття "Прислівник"
Сприйняття нового
поняття
Усвідомлення
Нового навчального матеріалу
Лінгвістична гра "Прислівник за вами"
|
Ø
Зараз розгорніть підручники і
прочитайте правило. Микито, читай, будь ласка, що ж таке прислівник.
Ø
Отже, ми тільки що прослухали
визначення прислівника. Давайте ще раз
перечитаємо правило про себе. Читаємо, будь ласка. Отже, хто спробує сказати
нам, що таке прислівник. Прошу, Аню.
Ø
Молодець, дякую.
Ø
А тепер ми потренуємось знаходити
прислівники в тексті.
Зараз ви отримуєте завдання: кожна
група отримує словосполучення. Визначивши правильно частину мови виділеного
слова і згадавши, що ця частина мови означає, ви назвете одну з ознак, яку
виражає прислівник. Відповідно три групи визначать три ознаки прислівника.
Зробивши висновок, ми можемо сказати, що прислівник
– це...
Хто продовжиь? Прошу, Альоно. самостійна
частина мови, яка виражає ознаку дії або стану, ознаку іншої ознаки, рідше –
ознаку предмета.
Ø
Молодець.
А тепер ми з вами
попрацюємо з дослідженням-характеристикою. Запишіть народні прикмети.
Знайдіть прислівники і впишіть їх, з'ясуйте, яким членом речення вони
виступають. Вам також потрібно навести 2-3
весняні прикмети.
Давайте перевіримо. Сашко, читай, будь ласка, що
в тебе вийшло.
Отже, ми з вами попрацювали, а тепер ми пограємо в лінгвістичну гру, яка
називається "Прислівник за вами". Вам потрібно відновити
словосполучення, дібравши потрібні за змістом прислівники з довідки, які
виконували б роль залежного слова.
Поставте до них запитання. Отже, будь ласка, працюємо.
Давайте, перевіримо, що у нас вийшло. Хто хоче попрацювати на оцінку?
Будь ласка, Ваню.
А тепер, зробіть висновок, з якими частинами
мови можуть пов'язуватися прислівники.
Молодці.
А тепер ми з вами напишемо словниковий диктант.
Я читатиму, а ви передайте зміст словосполучення
одним прислівником. Отже, працюємо.
Хто хоче прочитати прислівники?
Читай, Сашко, прошу.
|
Прислівник
– це
Прислівник – це
Прислівник – це самостійна частина мови, яка виражає ознаку дії або
стану, ознаку іншої ознаки, рідше – ознаку предмета.
1. Багато інею на деревах – щедрим буде медозбір. 2. Береза викине лист
раніше за вільху – літо буде сухе, пізніше – холодне й дощове. 3. Весна
видається на славу, якщо сніг розтане швидко, розіллється широко .земля
напоїться влагою. 4. Весна рання – попереду багато морозів. 5. Граки
прилетіли до середини березня – літо буде мокре, а сніг зійде рано. 6. Грім
напровесні на голе дерево – погано вродять зернові. 7. Гуси високо летять – багато води буде, низько - мало. (Народна
творчість).
Учень читає.
Викладати..., сміючись..., шлях..., молодий..., близько, виглядати...,
зроблений..., читання..., прочитавши...
Довідка: весело, нехотя, цікаво, вічно, назад, молодо, лежачи, зовсім,
гуртом.
Учень читає.
Учні записують прислівники.
Учень читає.
|
|
Молодець.
|
Догори обличчям. (Горілиць.) Охоче, із задоволенням. (Залюбки.) Піднявшись на кінчики пальців ніг. (Навшпиньки.) Без бажання, м.гяво, повільно. (Неохоче.) Послідовно, один за одним. (Підряд.) Виражаючи схвалення. (Схвально.) Дійсно, відповідно до фактів. (Фактично.) Дуже рано (рано-вранці) Ще до сходу сонця(вдосвіта) Не обдумавши щось зробити чи сказати (згарячу) Бути не в гостях(вдома)
Йти
зі школи (додому)
|
|
|
|
VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ
УРОКУ (5 хвилин)
Рефлексія вправа
Мікрофон
Хвилинка настрою
|
Ø
Давайте, підсумуємо, що ж нового ви
сьогодні дізналися на уроці? Треба сказати буквально кілька фраз.
Ø
Сьогодні на
уроці я.... продовжіть, будь ласка.
Ø
Молодці.
Дякую всім за плідну роботу. Сьогодні на уроці ми досліджували не
тільки прислівник, а й свій настрій. Оціни своє самопочуття (настрій,
фізичний стан тощо) після уроку. Для цього слід показати картку певного кольору. Будь ласка,
підняли картки і показали всім, який у вас сьогодні настрій. А я вам поясню,
яка картка, що означає.
Червоний — активне прагнення до
діяльності.
Жовтий — позитивний емоційний стан.
Зелений — спокійний стан.
Синій — прагнення до визнання.
Коричневий — напруга.
Чорний — стан хвилювання.
Білий — важко щось відповісти.
|
(Сьогодні на уроці я дізнався
про те, що таке прислівник.
Сьогоднішній урок мені сподобався.
Мені сподобалося працювати з
кольоровим папіром і визначати свій настрій.
|
|
|
|
|
|
|
V. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО
ЗАВДАННЯ (2 хвилин)
Домашнє завдання
|
Ø
Розгорніть ваші щоденнички, зараз
запишемо домашнє завдання. У вас буде завдання на вибір.
1.
Творче завдання. Порівняйте
стан рослинного і тваринного світу навесні і взимку: підберіть антонімічні
пари прислівників і введіть їх у речення, що становитимуть собою зв'язний
текст.
2.
Скласти словосполучення "дієслово прислівник", "дієприслівник
прислівник", "прикметник прислівник", "іменник прислівник", "прислівник прислівник".
Визначте головне та залежне слова.
Ø
Виписати з художньої літератури уривок, у якому було б
ужито 6-7 прислівників. Ви обираєте те завдання,
яке вам до душі.
|
|
|
|
|
|
|
|
VІ. ОЦІНЮВАННЯ (1 хвилина)
Оцінювання
|
Всі сьогодні
плідно порацювали і отримують оцінки.
Будь ласка, підійдіть до мене
всі, хто відповідав, я поставлю оцінки у щоденники.
|
|
|
|
|
|
|
|
ДОДАТОК
А
Оформлення дошки
Четверте грудня
Класна робота
Прислівник
|
ДОДАТОК Б
ЗРАЗОК УЧНІВСЬКОГО ЗОШИТА
Четверте
грудня
Класна
робота
Прислівник
Дослідження-характеристика
Прислівники:
багато, раніше, пізніше, швидко, багато, рано, високо, низько.
2. Викладати
цікаво, сміючись весело, шлях назад, вічно молодий, зовсім близько, виглядати
молодо, зроблений нехотя, читання гуртом.
Диктант із завданням
ВдячноГорілиць Залюбки Навшпиньки Неохоче Підряд Схвально Фактично рано-вранці вдосвіта згарячу вдома
додому
|